Domowe sposoby na nadwrażliwość zębów

Domowe sposoby na nadwrażliwość zębów

0 1837
Podaj dalejShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on Facebook
Nadwrażliwość zębów szczególnie daje się we znaki latem, gdy mamy ochotę na zimny napój lub lody. Może być to spowodowane nagromadzonym się kamieniem, który wciska się pod zęby powodując odsłonięcie szyjek. Dziąsła cofają się gdy korzystamy z twardych szczoteczek do zębów i ścierających past. Nadwrażliwość zębów jest również wywołana przez próchnicę i zgrzytanie zębami. Nadwrażliwe zęby reagują bólem na gwałtowne zmiany temperatur. Na nadwrażliwość zębów podatne są kobiety w ciąży (przez częste wymioty) oraz osoby chore na bulimię. Problemem może być uszkodzone lub zbyt słabe szkliwo. Zatem jak najskuteczniej pozbyć się nadwrażliwości zębów? Jest na to kilka sposobów.

Po pierwsze należy regularnie myć zęby! Najlepiej po każdym posiłku. Nie można ich myć po zjedzeniu owoców cytrusowych lub wypiciu napoju gazowanego, ponieważ szkliwo jest wtedy podatne na ścieranie. Najlepiej jest odczekać godzinę po posiłku lub wypłukać jamę ustną płynem zawierającym fluor. Podczas mycia zębów należy używać ruchów wymiatających w kierunku od dziąsła do korony zęba, ponieważ ruchy w kierunku poziomym uszkadzają szkliwo i odsłaniają dziąsła.

Należy wykreślić z diety produkty zwiększające kwasowość śliny, np. cukry, napoje gazowane, cytrusy, słodycze, marynaty. Jeżeli pijemy napoje chłodne, lepiej jest je pić przez słomkę, natomiast w przypadku gorącej zupy należy poczekać aż ona ostygnie, aby różnica temperatur nie była zbyt wysoka.

Używać pasty o niskim poziomie ścieralności (ok. 30 RDA – wskaźnik ścieralności), co zapobiega nadmiernemu ścieraniu się zębiny podczas szczotkowania. Jeżeli na opakowaniu nie ma takiej informacji, warto wziąć pastę między palce, jeśli wyczuwamy drobinki, należy zmienić pastę na łagodniejszą. Najlepiej korzystać z past, które są specjalnie przeznaczone do zębów nadwrażliwych (sensodyne, elmex, lacalut). Może być to też pasta służąca do wybielania, ponieważ w jej składzie powinna być wysoka zawartość fluoru.

Podaj dalejShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on Facebook

NO COMMENTS

Leave a Reply