Rak płuc – jakie są jego objawy?

Rak płuc może się rozwijać bez dawania żadnych oznak naszemu organizmowi, że dzieje się coś nie tak. Co warto mieć na uwadze i jak zadbać o odpowiednia profilaktykę? Przeczytaj ten artykuł! Wszystkie informacje znajdują się poniżej!Przyczyny
Jedną z głównych przyczyn raka płuc jest palenie papierosów. Tak naprawdę fundujemy go sobie sami. Zachorowalność na raka płuc wśród palaczy wynosi około 90%. Chyba lepiej jest przestać palić. Wiadomo, że również wpływ na rozwijanie się raka płuc ma praca w środowisku szczególnie podatnym na wszelkie zanieczyszczenia, np. wydobywanie rud, praca przy azbeście czy w przetwórstwie ropy naftowej.

Objawy
Do podstawowych objawów rozwijania się raka płuc należy między innymi poranny kaszel, duszności, złe samopoczucie, chrypa, ogólne osłabienie. W przypadku, gdy codzienne czynności powodują szybkie zmęczenie organizmu to też należy do jednych z objawów raka płuc. Tak samo jest z brakiem apetytu, nocnymi potami, wypluwaniem żółtawej lub krwawej wydzieliny czy po prostu kłucie w klatce piersiowej. W momencie gdy tego typu objawy się nasilają, warto jest pójść do lekarza i wykonać badania profilaktyczne. Czasami zbyt wiele rzeczy lekceważymy i niekiedy może być już za późno. Osoby palące regularnie papierosy, powinny wykonywać rentgena klatki piersiowej co najmniej raz w roku.

Profilaktyka
Metoda rentgenowska pozwala wykrywa jedynie stosunkowo wielkie guzy, które są trudne do przeoczenia. W przypadku tych mniejszych wszystko może się zdarzyć. W momencie, gdy na zdjęciu rtg bądź w TK są jakieś podejrzane zmiany, warto wykonać biopsję i wysłać na badania. Niektóre guzy są niezauważalne dla oka, dlatego onkolog może posłużyć się bronchoskopia fluorescencyjną (daje to 94% rozpoznania raka płuc w początkowym stadium).

Leczenie
To jak będziemy się leczyć jest zależne od wielkości i rodzaju nowotworu. Większe guzy czasami są usuwane razem z płatem płuca na którym występują, zaś raki drobnokomórkowe poddaje się radioterapii czy chemioterapii.

5 komentarzy do “Rak płuc – jakie są jego objawy?”

  1. Drobnokomorkowy rak płuc to wyrok,jest nieoperacyjny,i zazwyczaj pózno wykrywalny,przeważnie jak już sa przeżuty.Pacjen poddany chemioterapi i radioterapi( paliatywnej)-wiadomo co to oznacza:( Dlugosc przeżycia to około rok- masakra.

  2. mój mąż zmarł w 2003 roku 3 lata wczesniej miał przeswietlenie pracownicze 1 przeswietlenie cos wykazało i stawał za 2 dni 2 raz i nic nie wykazało po roku od przeswietlenia wyszło rak nie opercyjny zjedzone oba płuca dziekuje tylko lekarzowi mrukowi z rzeszowa to lekarz z powołania mam tylko żal do zakładu pracy pracował ponad 20 lat zwolnili przed 1 rokiem przed wykryciem raka potem wiedzieli ale nikt nawet nie odwiedził

  3. ŻADEN LEKARZ NIE POMOZE BEDA MĘĆZYC ZCŁOWIEKA CHEMIS I RADIOTERAPIA KTORA SZYBCIEJ WYKONCZY ORGANIZM BO RADIOTERAPIA ROZKRUSZA GUZA NA DROBNE I ROZPRZESTRZENIA GO NA CAŁY ORGANIZM GUZ NIE ZMNIEJSZA SIE BO ZNIKA TYLKO ZMNIEJSZA BO SIE ROZŁUPAŁA NA MNIEJSZE KAWAŁKI ALE KTO TO MOWI CHORYM NIKT

  4. Oto ja, ktora 17 lipca br obchodzilam 21 urodziny, choc mam 63 lata. Tyle lat minelo od operacji usuniecia calego lewego pluca ( wlasciwie resztek , ktore pozostaly) i „cerowania” worka osierdziowego z powodu Ca. Dodam , ze zyje dzieki blyskawicznej operacji i naswietlaniom ( 40 greji), oraz silnej psychice , min. ogromnej woli zycia. Prawda jest, ze Ca narzadow miekkich takich jak pluca, nerki itd itp wlasciwie nie boli, natomiast czlowiek slabnie, meczy sie, kaszle. Bole silne powoduje min. Ca organow twardych takich jak kosci. ( To w ogromnym skrocie na powyzszy temat. Serdecznie pozdrawiam i zycze by nikt nigdy nie musial przez to przechodzic … Zdroweczka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *