Czego unikać podczas odchudzania?

Jeżeli planujemy dietę, musimy pamiętać o kilku fundamentalnych zasadach, które pozwolą nam osiągnąć utratę zbędnych kilogramów. Nie możemy opuszczać żadnych posiłków! Nie możemy myśleć, że jedząc mniej szybciej schudniemy. Jest to nieprawda, ponieważ osoby, które dziennie jedzą jeden solidny posiłek częściej tyją. Dlatego najlepiej trzy tradycyjne posiłki zamienić na odpowiednio pięć mniejszych posiłków. Liczba przyjmowanych kalorii nie może się zmienić. Posiłki powinny być spożywane co 3-4 godziny, najlepiej o regularnych godzinach.

Nie możemy dopuszczać naszego organizmu do uczucia głodu. Jeżeli takie uczucie się pojawi, nasz organizm zacznie się bronić przed brakiem energii spowalniając przemianę materii. Dlatego podczas następnego posiłku, nasz organizm będzie magazynował więcej kalorii. Dodatkowo gdy jesteśmy głodni, najczęściej nie możemy oprzeć się pokusie i sięgamy po potrawy kaloryczne, żeby szybko zaspokoić głód. Często decydujemy się na niezdrowe półprodukty, ponieważ nie chce nam się przygotowywać zdrowego posiłku.

Podczas spożywania pokarmu, należy dokładnie przeżuwać każdy kęs. Trzeba starać się, aby pożywienie było dokładnie rozdrobnione, bowiem im lepiej rozdrobiony pokarm, tym nasz organizm szybciej go strawi. Połykanie kawałków jedzenia w całości nie jest dobrym sposobem na spadek masy ciała.

Nie wolno nam nakładać dużych porcji na talerz. Lepiej jest przygotować mniejszą porcję. Jak nałożymy sobie za dużo jedzenia, będziemy starać się to zjeść. Ten sam poziom sytości można uzyskać odpowiednio przy mniejszym posiłku.

Nie można dopuszczać do uczucia przejedzenia. Gdy wstajemy od stołu z wrażeniem, że musimy się położyć, nasz organizm odkłada kalorie w postaci tkanki tłuszczowej. Położenie się po jedzeniu, powoduje podobną przemianę materii jak podczas snu.

Ostatni posiłek powinien być około trzy godziny przed snem i nie może być on również wysokokaloryczny. Najlepiej aby to były zielone warzywa lub węglowodany, które nie podnoszą znacząco stężenia insuliny we krwi. Tak samo nie wolno podjadać w nocy, bowiem nasz organizm nie ma kiedy spożytkować otrzymanej dawki energii i odkłada ją w postaci tkanki tłuszczowej.
Jeżeli mamy zwyczaj pić podczas posiłku, musimy zmienić ten nawyk, ponieważ spożywani napojów podczas jedzenia rozcieńcza soki trawienne, przez co proces trawienia zachodzi wolniej i mniej wydajniej.

Chodzenie na zakupy, gdy jest się głodnym również nie jest wskazane osobom, które planują spadek masy ciała. Gdy jesteśmy głodni w sklepie często ulegamy pokusom (kupujemy słodycze lub coś, by szybko zaspokoić głód).

Dlatego warto pamiętać, by nie pić podczas jedzenia, dokładnie przeżuwać pokarm, nie podjadać w nocy oraz nie chodzić głodnym na zakupy.

Zobacz również artykuł: 5 niezawodnych sztuczek, jak podkręcić metabolizm

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *