Rak płuc – jakie są jego objawy?

Rak płuc – jakie są jego objawy?

4 38617
Podaj dalejShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on Facebook

Rak płuc może się rozwijać bez dawania żadnych oznak naszemu organizmowi, że dzieje się coś nie tak. Co warto mieć na uwadze i jak zadbać o odpowiednia profilaktykę? Przeczytaj ten artykuł! Wszystkie informacje znajdują się poniżej!Przyczyny
Jedną z głównych przyczyn raka płuc jest palenie papierosów. Tak naprawdę fundujemy go sobie sami. Zachorowalność na raka płuc wśród palaczy wynosi około 90%. Chyba lepiej jest przestać palić. Wiadomo, że również wpływ na rozwijanie się raka płuc ma praca w środowisku szczególnie podatnym na wszelkie zanieczyszczenia, np. wydobywanie rud, praca przy azbeście czy w przetwórstwie ropy naftowej.

Objawy
Do podstawowych objawów rozwijania się raka płuc należy między innymi poranny kaszel, duszności, złe samopoczucie, chrypa, ogólne osłabienie. W przypadku, gdy codzienne czynności powodują szybkie zmęczenie organizmu to też należy do jednych z objawów raka płuc. Tak samo jest z brakiem apetytu, nocnymi potami, wypluwaniem żółtawej lub krwawej wydzieliny czy po prostu kłucie w klatce piersiowej. W momencie gdy tego typu objawy się nasilają, warto jest pójść do lekarza i wykonać badania profilaktyczne. Czasami zbyt wiele rzeczy lekceważymy i niekiedy może być już za późno. Osoby palące regularnie papierosy, powinny wykonywać rentgena klatki piersiowej co najmniej raz w roku.

Profilaktyka
Metoda rentgenowska pozwala wykrywa jedynie stosunkowo wielkie guzy, które są trudne do przeoczenia. W przypadku tych mniejszych wszystko może się zdarzyć. W momencie, gdy na zdjęciu rtg bądź w TK są jakieś podejrzane zmiany, warto wykonać biopsję i wysłać na badania. Niektóre guzy są niezauważalne dla oka, dlatego onkolog może posłużyć się bronchoskopia fluorescencyjną (daje to 94% rozpoznania raka płuc w początkowym stadium).

Leczenie
To jak będziemy się leczyć jest zależne od wielkości i rodzaju nowotworu. Większe guzy czasami są usuwane razem z płatem płuca na którym występują, zaś raki drobnokomórkowe poddaje się radioterapii czy chemioterapii.

Podaj dalejShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on Facebook

4 COMMENTS

  1. Drobnokomorkowy rak płuc to wyrok,jest nieoperacyjny,i zazwyczaj pózno wykrywalny,przeważnie jak już sa przeżuty.Pacjen poddany chemioterapi i radioterapi( paliatywnej)-wiadomo co to oznacza:( Dlugosc przeżycia to około rok- masakra.

  2. mój mąż zmarł w 2003 roku 3 lata wczesniej miał przeswietlenie pracownicze 1 przeswietlenie cos wykazało i stawał za 2 dni 2 raz i nic nie wykazało po roku od przeswietlenia wyszło rak nie opercyjny zjedzone oba płuca dziekuje tylko lekarzowi mrukowi z rzeszowa to lekarz z powołania mam tylko żal do zakładu pracy pracował ponad 20 lat zwolnili przed 1 rokiem przed wykryciem raka potem wiedzieli ale nikt nawet nie odwiedził

  3. ŻADEN LEKARZ NIE POMOZE BEDA MĘĆZYC ZCŁOWIEKA CHEMIS I RADIOTERAPIA KTORA SZYBCIEJ WYKONCZY ORGANIZM BO RADIOTERAPIA ROZKRUSZA GUZA NA DROBNE I ROZPRZESTRZENIA GO NA CAŁY ORGANIZM GUZ NIE ZMNIEJSZA SIE BO ZNIKA TYLKO ZMNIEJSZA BO SIE ROZŁUPAŁA NA MNIEJSZE KAWAŁKI ALE KTO TO MOWI CHORYM NIKT

Leave a Reply