Domowe pączki w 10 minut

Wiele osób zajada się nimi nie tylko w tłusty czwartek. W księdze Guinnessa istnieją również wpisy na temat kto zjadł najwięcej pączków w najkrótszym czasie. Zazwyczaj jemy te kupne, lecz istnieje wiele sposobów na ich proste i szybkie przygotowanie.


Pączki głównie robi się z ciasta drożdżowego składającego się z mąki pszennej. Potem formujemy kulki i umieszczamy nadzienie. Całość smażymy na głębokim tłuszczu, może to być olej, smalec lub klarowane masło. Pączki były już znane w starożytnym Rzymie, gdy spożywano je na przełomie sezonu zimowo-wiosennego. Zaś w samej Polsce pojawiły się w XVI wieku.
Średnio każdy pączek waży około 70 gram, ma wartość energetyczną wynoszącą 300 kalorii. Czyli mniej więcej tyle samo co kotlet mielony (80g) z ziemniakami (100g). Aby spalić taką dawkę energii trzeba spacerować przez godzinę lub np. prasować przez dwie. Dlatego warto się zastanowić kiedy jemy pączki. Oprócz tłuszczu i węglowodanów nie zawiera prawie nic, dlatego nijak wspomaga pracę naszego organizmu.
Z tego samego ciasta można zrobić tzw. pączki hiszpańskie inaczej nazywane „gniazdkiem”. Wyróżniają się tym, że mają karbowaną dziurkę w środku. W porównaniu do tych tradycyjnych zawierają o 100 kalorii więcej, mniej białka i więcej tłuszczu.
Najbardziej kaloryczne są faworki. Do ciasta wykorzystuje się mąkę, cukier, jaja, śmietanie i masło. Smaży się je na smalcu i około 100g ma prawie 500 kalorii. Dlatego warto się zastanowić, czy jeść jedzenie smażone na głębokim tłuszczu, czy też nie.

Szybki przepis na pączki:
Składniki:

  • 1 jajko
  • 0,5 szklanki twarogu
  • 8 łyżek maki
  • 1,5 łyżki cukru
  • olej
  • oliwa z oliwek
  • odrobina proszku do pieczenia

Jajko mieszamy z cukrem za pomocą ubijaczki do jajek. Po uzyskaniu jednolitej masy dodajemy twaróg. Poprzez przesianie mąki przez sitko, pozbędziemy się grudek i oczywiście dodajemy ją do miski z innymi produktami. Na łyżeczce mieszamy sodę z oliwą z oliwek i umieszczamy w misce. Po uzyskaniu jednolitej masy możemy przejść do lepienia pączków. Bierzemy trochę mąki na ręce (dzięki temu ciasto nie będzie się przyklejać) i formujemy kuleczki, które potem wrzucamy na rozgrzany olej. Po uzyskaniu rumianego koloru, wyciągamy je z garnka. Są gotowe do spożycia, lub jak kto woli można je posypać cukrem pudrem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *