Numery alarmowe 997,998 oraz 999 zostaną wyłączone!

Numery telefonów alarmowych w Polsce pozostawały niezmienione od bardzo wielu lat. Każdego z nas uczono w szkole podstawowej podstawowych numerów telefonów tzn. 997, 998 oraz 999, które kolejno odpowiadają służbom ratunkowym policji, straży pożarnej oraz pogotowiu ratunkowemu. Od roku 2018 dotychczas znane nam numery alarmowe zostaną wyłączone i zastąpione jednym numerem 112.

Dlaczego numery ratunkowe zostaną wyłączone?

Do końca roku 2017 wszystkie numery alarmowe zostaną zastąpione przez jeden numer 112, który jest obowiązującym numerem alarmowym na terytorium całej Unii Europejskiej. Na dzień dzisiejszy numer ten również funkcjonuje i można za jego pomocą wzywać pomoc. Wprowadzenie jednego numeru alarmowego ma na celu lepszą identyfikację danych osobowych potrzebującego oraz jego lokalizację. Wraz z wprowadzeniem nowego rozwiązania mają wzrosnąć również kary dla osób, które umyślnie i bez uzasadnienia będą blokować numer alarmowy. Do Sejmu trafił już projekt ustawy, według którego za wykonanie połączeń na numer alarmowy bez uzasadnienia ma grozić kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywna w wysokości 1500 zł. Powodem zaostrzenia kar ma być sposób w jaki dotychczas był wykorzystywany numer alarmowy, istnieje bardzo wiele przypadków gdzie ludzie dzwonili w celu zamówienia pizzy lub taksówki. Po wprowadzeniu numeru 112 proceder ten ma być ukrócony dzięki lepszej identyfikacji osoby dzwoniącej.

Bardzo ważna informacja

Każde połączenie z numerem alarmowym 112 jest rejestrowane przez system nagrywający wraz z numerem telefonu z którego nastąpiło połączenie, przybliżona lokalizacja oraz godzina wykonania połączenia. Dlatego w przypadku gdy zagraża nam niebezpieczeństwo i nie możesz czekać na połączenie z osobą z obsługi centrum ratunkowego, mów od razu o co chodzi, jakie jest zagrożenie, tak aby operator mógł jak najlepiej określić Twoją sytuację zaalarmować odpowiednie służby (straż pożarna, pogotowie czy policja). Wszystkie połączenia wykonane na numer 112, które nie zostały połączone z operatorem są odsłuchiwane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *