Jak usunąć samodzielnie kamień nazębny?

Jest kilka rodzajów osadów nazębnych. Jednym z nich z pewnością jest kamień, którego nie można usunąć poprzez zwykłe szczotkowanie. Dodatkowo im bardziej ten problem jest ignorowany, tym więcej kamienia nazębnego się pojawia. Potem tylko może pomóc Ci dentysta, by go usunąć. Pamiętaj, że możesz zniszczyć ten problem już w zalążku i wystarczy, że będziesz przestrzegać kilku prostych zasad. Oprócz tego możesz wykorzystać parę domowych sposobów, by go usunąć.


Po pierwsze skup się na szczoteczce. Nie może to być pierwsza lepsza, tylko taka, która będzie idealnie dopasowana do Twojej jamy ustnej. Nie powinna być to szczoteczka o twardym włosiu, lecz o średnim. Szczoteczki z miękkim włosiem są najlepsze dla dzieci oraz dla osób ze stanami chorobowymi dziąseł, gdyż takie są szczególnie delikatne dla szkliwa i oprócz tego skutecznie usuwają kamień nazębny i inne naloty.
Potem możesz wykorzystać pastę, która pozwoli Ci sprawdzić powstawanie kamienia nazębnego. Ta pasta musi mieć atest Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego! Potem wyszczotkuj swoje zęby bardzo dokładnie, ruchu muszą być okrągłe i delikatne. Nie zapominaj o dolnej części zębów, gdzie najczęściej gromadzi się kamień. Zęby powinny być szczotkowane przez około 3 minuty średnio 2 razy dziennie.

Ponadto możesz korzystać z specjalistycznych nici dentystycznych, które usuwają resztki pokarmy z przestrzeni między zębami. Taka nitka wejdzie w każdą szczelinę i pozwoli usunąć wszelki osad, który się wokół niego zebrał.
Warto też zaopatrzyć się w specjalny płyn do płukania jamy ustnej. Ma on podwyższoną zawartość fluoru, co zwiększa ochronę naszych zębów. Higiena zębów jest bardzo ważna, bowiem niektóre zabiegi stomatologiczne mają wręcz kosmiczne ceny. Chyba chcesz tego uniknąć, czyż nie?

6 komentarzy do “Jak usunąć samodzielnie kamień nazębny?”

 1. Niestety jak się nie dopilnuje tego na samym początku to kamień jest bardzo uporczywy i domowymi sposobami ciężko jest się go pozbyć, a koszt wizyty to około 150zł

 2. Moim zdaniem dobra szczoteczka i pasta to nie wszystko i nawet jak się dba o zęby to ten kamień się odkłada, oczywiście ten proces jest wtedy spowolniony

 3. Jako stomatolog muszę potwierdzić, że właściwa higiena jamy ustnej ma kluczowe znaczenie w tworzeniu kamienia nazębnego, niestety usunięcie kamienia nazębnego domowymi metodami jest niemożliwe, nie robiąc sobie więcej szkody niż pożytku.
  Postanowiłam skomentować ten post z jednego prostego powodu, jako lekarz stomatolog stanowczo muszę podkreślić, że szczotką właściwą dla dorosłej osoby, dla zapewnienia prawidłowej higieny jamy ustnej, jest szczotka z włosiem o ŚREDNIEJ twardości. Szczotki miękkie zarezerwowane są dla dzieci lub dla szczególnych stanów chorobowych lub urazowych w obrębie jamy ustnej.
  Co do samego kamienia to tworzy się on na bazie miękkich osadów (białawy nalot), których głównym składnikiem są bakterie kolonizujące macierz zbudowaną z glikoprotein naturalnie zawartych w ślinie poza tym to produkty przemiany materii bakterii kolonizujących płytkę i składniki organiczne śliny włączając komórki naturalnie złuszczającego się nabłonka. Taki zalegający, niedoczyszczony osad pod wpływem składników mineralnych śliny zaczyna twardnieć, wtedy mamy już do czynienia z kamieniem nazębnym, z którym bez pomocy stomatologa nie da się skutecznie walczyć. Kamień niszczy i twarde tkanki zęba i dziąsła a w poważnych stanach również kość pod nimi, zęby zaczynają się psuć z jednej strony a z drugiej tracą podparcie kostne. Mogą zacząć się chwiać i nawet samoistnie wypadać w skrajnych sytuacjach.

  Skuteczną walkę możemy podjąć tylko z miękkim nalotem. Średnia szczotka, właściwa technika szczotkowania zębów, płukanki i nici dentystyczne to nasi sprzymierzeńcy. Wszelkie stłoczenia zębów sprzyjają odkładaniu płytki w miejscach trudno dostępnych dla pacjenta. Jeśli chcemy mieć pewność jak radzimy sobie z codzienną higieną możemy sięgnąć po płyny lub tabletki wybarwiające ją, są one dostępne w aptekach i dużych drogeriach. Mając świadomość, które miejsca sprawiają nam trudność i gdzie gromadzi się najwięcej płytki, dużo łatwiej doczyścić nam te miejsca.

  Miało być krótko, chyba nie wyszło. temat ważny. Warto dopytać w szczegółach swojego dentystę, na pewno pomoże w doborze odpowiednik technik i preparatów. warto również mieś świadomość, że usunięcie kamienia w gabinecie stomatologicznym jest zabiegiem profilaktycznym a profilaktyka zawsze jest tańsza od leczenia. Kamień w prostej linii prowadzi do paradontozy, która wiążąc się z utratą zębów prędzej czy później wymaga leczenia protetycznego, które jest kosztowne i w bardzo małym zakresie refundowane przez NFZ. Próchnica zębów wiąże się z plombowaniem a w zaawansowanym stanie również z leczeniem kanałowym, które tez nie jest tanie. W tym kontekście 100-150 zł wydane na zabieg profilaktyczny wydane raz na jakiś czas nie wydaje mi się wielkim kosztem. Poza tym usunięcie kamienia jest zabiegiem refundowanym przez NFZ o ile pamiętam, każdemu ubezpieczonemu taki zabieg należy się bezpłatnie raz na rok i u większości pacjentów taka częstotliwość zupełnie wystarczy, aby zachować zęby i przyzębie w dobrym stanie.

  1. Pani Stomatolog -super artykuł . Z Pani komentarza dowiedziałam się o wiele więcej niż z głównego artykułu,w którym nie napisali nic czego przeciętny człowiek by nie wiedział. Pozdrawiam ☺

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *