10 produktów, które zwalczają raka!

10 produktów, które zwalczają raka!

0 6995
Podaj dalejShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on Facebook

W XXI wieku, rak jest częstą przyczyną chorób wielu naszych bliskich. Dlatego najlepiej jest chodzić na badania profilaktyczne chociaż raz w roku, by szybko wykryć wszelkie nieprawidłowości i by była możliwość ich odpowiedniego leczenia. Oprócz tego możemy naszą dietę wzbogacić w pewne produkty, które przeciwdziałają namnażaniu się komórek nowotworowych. Dlatego nie ma na co czekać, tylko trzeba działać!


Pierwszym z tych produktów jest soja, zawartość genisteiny czy daidzeiny zapobiega powstawaniu komórek nowotworowych, które zależą od hormonów. Do tego rodzaju nowotworów możemy zaliczyć raka prostaty, piersi czy jajników.
Kolejne produkty to cebula oraz czosnek. O tym, że mają lecznicze właściwości praktycznie na wszystko to każdy wie. Nawet sprawdzają się przeciwko komórkom rakowym. Wszystko przez to, że czosnek zawiera allicyne a cebula kwercetynę. Obydwa te składniki hamują namnażanie się komórek rakowych a przez co idzie obniżają ryzyko zachorowalności na raka.
Do każdej potrawy śmiało możemy dodawać curry. W jej skład wchodzi kurkumina, która oczywiście ma działanie przeciwnowotworowe. Warto zwrócić uwagę, że jest słabo przyswajana przez nasz organizm dlatego lepiej ją podawać razem z pieprzem.
Ponadto zielone warzywa też mają swoje szczególne właściwości. Głównie jest tutaj mowa o kapuście czy brokułach. To pierwsze zawiera glukozynolany, które chronią Twój organizm przez komórkami nowotworowymi, a brokuł oprócz tego zawiera sulforafan, który działa na podobnej zasadzie.

Gdy jest sezon warto sięgnąć po truskawki czy maliny. Są idealnym dodatkiem do ciast, konfitur czy dżemów. Najlepiej jednak spożywać je bez zbędnej obróbki termicznej, gdyż wtedy zachowują wszystkie swoje naturalne składniki. Jednym z nich jest kwas elagowy, który walczy z komórkami nowotworowymi. Szczególnie sprawdza się przy nowotworach skóry czy jelita grubego.
Kolejnym wartościowym warzywem jest pomidor. Każdy wie, że są zdrowe dlatego warto je jeść. Zawartość lipenu, który jest jednym z najlepiej przyswajalnych antyoksydantów, działa przeciwnowotworowo. Najlepiej jest go jeść w postaci przecieru. Ochroni Cię przed rakiem prostaty a nawet piersi.
Do każdego posiłku warto dołączyć zieloną herbatę, w której obecność różnych flawonoli obniża ryzyko choroby raka skóry, białaczki szpikowej czy piersi. Tak samo jest w przypadku wszelkiego rodzaju owoców cytrusowych, które zawierają przeciwutleniacze.
Gdy jest sezon na winogrona trzeba je jeść. Najlepiej takie, które samemu się wyhoduje i mamy pewność, że są naturalne. Zawartość reswaratrolu działa przeciwko namnażaniu się komórek rakowych. Najwięcej tego składnika jest w samej skórce!

Podaj dalejShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on Facebook

NO COMMENTS

Leave a Reply