Zobacz jaki kolor oczu będą miały Twoje dzieci!

Zobacz jaki kolor oczu będą miały Twoje dzieci!

0 2874
Podaj dalejShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on Facebook

Spodziewacie się dziecka i jesteście ciekawi jaki będzie miał kolor oczu?

Za to wszystko zależne są geny dominujące i recesywne. Na ich podstawie można wywnioskować jaki kolor oczu będzie miało Twoje dziecko. Jest to niestety skomplikowane zjawisko i nie da się jednoznacznie określić, że dziecko urodzi się np. z niebieskimi oczętami i koniec kropka.

Kolor oczu jest cechą dziedziczną, na którą wpływ ma więcej niż jeden gen. Allele warunkują różne wykształcenie tej samej cechy. Dzięki nim możemy odziedziczyć takie kolory oczu jak brązowy, zielony i niebieski. Wszystkie cztery geny musiałyby określać tę samą barwę, byśmy uzyskali idealnie czystą jedną barwę oczu. Tak jednak dzieje się rzadko i dziedziczymy kolor mieszany. Może się również zdarzyć tak, że po urodzeniu nasze dziecko będzie miało inny kolor oczu niż później, ponieważ kolor oczu dziecka zazwyczaj stabilizuje się około 6 miesiąca życia.

Tak jak wcześniej wspominaliśmy za kolor oczu odpowiedzialne są geny dominujące i recesywne. Geny dominujące odpowiadają za ciemną barwę oczu, zaś recesywny powoduje wystąpienie oczu jasnych.

Tak więc jeśli ojciec ma ciemne oczy, może mieć dwa geny dominujące lub czy jeden gen dominujący, a drugi recesywny. W zależności od tego jego wszystkie dzieci będą miały brązowe oczy (jeśli ma 2 geny domminujące) lub 50% będzie miało oczy ciemna, a drugie 50% oczy jasne (jeśli ojciec ma 1 gen dominujący i 1 recesywny).

Zróżnicowanie koloru ludzkich oczu można wyjaśnić także ilością melaniny w tęczówce. Brązowe mają jej najwięcej ząs szare najmniej. Produkcja melaniny rośnie w ciągu pierwszych kilku lat życia, tak więc niebieskie oczy mogą pociemnieć z czasem.

 

Podaj dalejShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on Facebook

NO COMMENTS

Leave a Reply