Najczęstsze objawy raka, które ignorujesz!

Każdy z nas cierpi na różne przypadłości, których nie może wyjaśnić. Nawet gdy jest to ból do wytrzymania nie powinniśmy go ignorować. Najmniejsze bóle mogą być pierwszym sygnałem powstawania komórek nowotworowych. W poniższym artykule zostanie przedstawione kilka objawów rozwijającego się raka. Gdy rozpoznasz coś u siebie, warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ czasem może to uratować życie.

Wszelkiego rodzaju nowe guzy i grudki powinny wzbudzić u nas niepokój. Nie wolno ich ignorować i należy powiedzieć o tym lekarzowi.

Przeziębienie, grypa i kaszel w mroźne dni jest normalną rzeczą. Jeżeli utrzymuje się ono dłużej, należy to skontrolować. Może to być objaw chłoniaka lub nowotworu płuc, krtani lub tarczycy. Oczywiście nie trzeba od razu wpadać w panikę, tylko na spokojnie skontrolować.

Często ignorowanym objawem jest zmiana rytmu wypróżnień. Jest to zależne od tego ile zjedliśmy i kiedy, lecz mogą na to wpływać niektóre leki przez nas przyjmowane. Warto skonsultować się z lekarzem, może to być tworzenie się komórek nowotworowych w jelicie grubym.

Krew w moczu jest objawem, które z pewnością nie można zignorować. Tak samo jak ból przy oddawaniu moczu. Trzeba natychmiast skontaktować się z lekarze, może to być rak pęcherza, nerek lub tarczycy.

Jeżeli w pewnym miejscu utrzymuje się ból już przez jakiś czas, np. ból gardła, może świadczyć to o raku krtani. Jest to dosyć niepokojący objaw.

Nie należy cieszyć się z nagłej utraty wagi. Gdy stracimy więcej niż 5 kg, a nie zwiększyliśmy w żaden sposób naszej aktywności fizycznej lub nie jesteśmy na diecie może to być objawem raka. Może to być nowotwór trzustki, płuc, żołądka lub przełyku.

Ból podczas przełykania pokarmów lub podczas picia prawdopodobnie jest wywołany przez problemy z układem immunologicznym lub nerwowym. Istnieje również prawdopodobieństwo, że rozwijają się komórki nowotworowe przełyku, żołądka lub gardła.

Najpopularniejszym objawem jest krwawienie. Gdy w naszym stolcu obecna jest krew, może to być rak jelita grubego lub odbytu. W przypadku kobiet może to być również krwawienie pochwy (nie chodzi tutaj o okres), co może prowadzić do raka szyjki macicy. Oprócz tego może wydzielać się czerwonawa wydzielina z sutków, co jest objawem raka piersi. Niezwłocznie trzeba skontaktować się z lekarzem.

Wszelkiego rodzaju zmiany pieprzyków oraz znamion powinniśmy natychmiast skonsultować z dermatologiem, ponieważ może to być rak skóry. Czasem może być już za późno i nastąpią przerzuty do innych części ciała.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *