Węglowodany – czy warto wyeliminować je z diety?

Czy powinniśmy unikać, czy jednak postawić na węglowodany podczas diety? Które węglowodany powinniśmy spożywać, a które wyeliminować? Zacznijmy od tego czym one są. Węglowodany są to związki organiczne, inaczej zwane sacharydami, które ze względu na budowę dzielimy na cukry proste (monosacharydy) i cukry złożone (oligosacharydy, polisacharydy). Do tej grupy wliczane są takie cukry jak: laktoza, glukoza, sacharoza, fruktoza, skrobia. Związki te nie powinny być przez nas ignorowane, bowiem są one ważnym źródłem energii dla naszego organizmu. Cukry proste zawierają jedną jednostkę cukrową (np. glukoza), natomiast złożone mają w swojej budowie kilka takich jednostek (np. sacharoza).

Dla naszego zdrowia korzystniejsze są węglowodany złożone. Zazwyczaj w naszej diecie jest za dużo cukrów prostych i sacharozy (cukier do słodzenia) pochodzących ze słodyczy. Dostarczane w takiej formie cukry są łatwo trawione i szybko wchłaniane do krwi. Rezultatem jest podwyższone stężenie insuliny we krwi, która powoduje obniżenie poziomu cukrów w organizmie, czego efektem jest głód i sięgamy po następne przekąski. Kaloryczność naszej diety znacząco wzrasta, a organizm nadmiar glukozy przekształca w tkankę tłuszczową.

Węglowodany złożone występują w produktach pełnoziarnistych, warzywach strączkowych, brązowym ryżu a także kaszy. Cukry tego rodzaju są trudniej trawione przez nasz organizm i musi on się napracować, aby wykorzystać je całkowicie. Węglowodany zawarte w produktach zbożowych uwalniają się stopniowo dając dłuższe uczucie sytości. Na pewno należy odrzucić wszelkie wyroby cukiernicze, czekoladę mleczną, wszelkiego rodzaju napoje gazowane, białe pieczywo itd. Są to produkty zawierające w znacznej mierze węglowodany proste.

Jak rozróżnić „dobre” węglowodany od tych „złych”? Na każdym produkcie znajduje się tabela wartości odżywczych, informujące o zawartości procentowej cukrów prostych i sacharozy. Najlepiej jest wybierać takie pożywienie, w którym jest bardzo mało węglowodanów prostych.

Reasumując, lepiej jest spożywać węglowodany, które dłużej będą rozkładane przez nasz organizm, ponieważ uczucie sytości będzie dłuższe. Spożywając cukry proste, szybciej będziemy odczuwać głód, sięgać po przekąski a w rezultacie zamiast utraty zbędnych kilogramów zauważalny będzie ich przyrost.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *