Niezawodny sposób na śmierdzące stopy!

Nieprzyjemny zapach stóp jest problemem wielu z nas. Często wśród znajomych wstydzimy się zdjąć buty, ponieważ boimy się, że poczują przykry zapach. Poniższy artykuł przedstawia kilka sposobów na pozbycie się tego zapachu. Zacznijmy od tego skąd on się bierze.

Otóż jest on wywołany nadmierną czynnością gruczołów potowych naszych stóp, szczególnie nasila się to w ciepłe dni oraz gdy chodzimy cały dzień (np. w pracy) w butach, które nie zapewniają odpowiedniej wentylacji naszych stóp. Następnie bakterie przekształcają powstały pot w związki, które wywołują nieprzyjemny zapach.

Mimo utrzymywania codziennej higieny osobistej owa woń może się wydzielać. Najważniejsze jest aby utrzymywać czystość naszych stóp. Zalecane jest mycie ich codziennie rano i wieczorem mydłem antybakteryjnym. Ciepła woda wspomaga wydzielanie potu, także nie jest zalecana. Po każdej kąpieli należy stopy dokładnie wytrzeć do sucha, szczególną uwagę należy zwrócić na przestrzeń między palcami. Pozostawianie mokrych nóg po kąpieli może prowadzić do takich chorób jak np. grzybica stóp. W miarę możliwości należy także często zmieniać obuwie. Kiedy nasze stopy są spocone, obuwie wchłania wydzielinę. Powinno się je regularnie wietrzyć , używać wkładek do butów, które wchłaniają pot lub korzystać z odpowiednich zasypek do butów, które można zakupić w aptece i ograniczają wydzielanie potu przez skórę naszych stóp. Podczas wietrzenia można wsypać do obuwia dwie łyżeczki sody oczyszczonej, gdyż absorbuje ona nieprzyjemne zapachy. Trzeba pamiętać o tym, żeby nosić wyłącznie skarpetki z materiałów pochodzenia naturalnego, np. bawełna (tkaniny tego typu wchłaniają wydzielinę, zamiast obuwie). Jeżeli chodzimy w butach wykonanych z materiału, np. trampki, powinniśmy je regularnie prać.

Na zapach naszego potu ma także wpływ nasza dieta. Jeżeli spożywamy pokarmy, które zawierają dużo cebuli i czosnku możemy się spodziewać, że będzie to odpowiednio odczuwalne. Warzywa tego rodzaju zawierają związki, które są wchłaniane do naszego krwioobiegu a następnie są wypuszczane przez skórę razem z potem.

Podsumowując, należy dbać o codzienną higienę stóp, dokładnie je wycierać, w miarę możliwości często zmieniać obuwie i zadbać o odpowiednią wentylację naszych nóg.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *