Wirus Ebola. Objawy. Ryzyko zakażenia w Polsce.

Ostatnio cały świat zaniepokoiła informacja iż wirus Ebola dotarł do Kanady. Jeden z tamtejszych pacjentów wykazuje objawy gorączki krwotocznej. Czy jest ryzyko, że wirus Ebola dotrze do Polski? Co począć w takiej sytuacji? Czy jesteśmy na to przygotowani?

źródło: wikipedia
źródło: wikipedia

Obecnie najwięcej zachorowań związanych z zakażeniami wirusem Ebola, czyli gorączką krwotoczną, ma miejsce w Afryce Zachodniej. Czy to oznacza, że w Polsce jesteśmy bezpieczni? Jakie są objawy zakażenia wirusem Ebola?

Ostatnio o wirusie Ebola zrobiło się głośno po tym, jak pewien mężczyzna, który niedawno wrócił z Nigerii zaczął wykazywać objawy typowe dla zarażenia wirusem Ebola. Mężczyzna bardzo szybko trafił na obserwację do szpitala pod Toronto, gdzie został poddany kwarantannie oraz dodatkowym procedurom medycznym. W związku z epidemią śmiercionośnego wirusa w Nigerii, tamtejszy prezydent ogłosił w całym kraju stan wyjątkowy.

Epidemia wirusa Ebola rozpoczęła się w marcu w Gwinei i rozprzestrzeniła się do Sierra Leone i
Liberii. Dotychczas w Nigerii zanotowano dziewięć przypadków zachorowań, w tym dwa ze skutkiem śmiertelnym. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że obecna epidemia Eboli jest największą i najdłuższą epidemią tego wirusa w historii. Według bilansu WHO z piątku liczba osób zarażonych wynosi obecnie 1779, a ofiar śmiertelnych – 961.

Co warto wiedzieć? Wirus, który wywołuje gorączkę krwotoczną, przenosi się przez krew i płyny ustrojowe. Może również przenieść się przez dotykanie ciała zmarłego. Zakażenie wirusem wywołuje gorączkę krwotoczną Ebola – ciężką chorobę zakaźną (śmiertelność na poziomie 60-90%). Większość przypadków kończy się śmiercią z wykrwawienia. Choroba rozwija się około 2 tygodnie, a okres inkubacji wynosi 8-10 dni. Wirus ginie w wyniku kontaktu z mydłem, wybielaczem, suszeniem i światłem słonecznym. Osoby wyleczone aż do 7 tygodni od zakażenia mogą przenosić wirus Ebola poprzez niezabezpieczone kontakty seksualne, dlatego ważne jest w tym czasie stosowanie prezerwatyw.

Jakie są objawy zakażenia wirusem Ebola i wynikającej z tego gorączki krwotocznej?

Do objawów takich należą: znaczne osłabienie, gorączka, biegunki i wymioty, wysypka, zaburzenia czynności nerek i wątroby, a także krwotoki wewnętrzne, prowadzące do utraty przytomności.

Wracając do tematu, jakie jest ryzyko rozprzestrzenienia się wirusa Ebola i jego dotarcia do Polski, możemy Was uspokoić, że ryzyko to jest niewielkie. Poza tym WHO zaleciła, by kraje „przygotowały się na wykrywanie i postępowanie w przypadkach zachorowań”, a także „ujawniły procedury ewakuacji swoich obywateli, zwłaszcza personelu medycznego, który jest narażony” na zakażenie.

W Polsce nie ma zagrożenia wirusem Ebola, ale nawet gdyby pojawiły się pojedyncze przypadki zawleczone z Afryki, jesteśmy przygotowani na taką sytuację – oznajmił PAP Jan Bodnar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego. – Na razie nie ma sytuacji, która zmusiłaby Polskę do przedsięwzięcia jakichś nadzwyczajnych środków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *