Czym jest spowodowane nadciśnienie i jak sobie z nim poradzić

Średnio co trzeci dorosły Polak zmaga się z nadciśnieniem i nie zawsze zdaje sobie sprawę. Dowiedz się jakie powinno być ciśnienie w normie i jaka to jest wartość krytyczna. Wiele osób myśli, że ma to związek jedynie ze starszymi ludźmi, lecz coraz więcej młodych ludzi ma z tym problem. Łatwo można wykryć nadciśnienie przez zwykły pomiar, lecz rzadko nam zdarza się chodzić do lekarza lub często bagatelizujemy problem. Nadciśnienie nie objawia się złym samopoczucie, ani wszelkiego rodzaju bólami. Więc co robić, aby nasze ciśnienie było w normie, poniżej znajduje się kilka sposobów.

Przede wszystkim mniej nerwów. Niepotrzebny stres podnosi ciśnienie natychmiastowo. Najlepiej zmierzyć je samemu w domu. Długotrwały stres sprawia, że może być to dosyć ciężki problem. Najlepiej mieć dietę bogatą w magnez, ponieważ hamuje on powstawanie zakrzepów i rozszerza tętnice. Według belgijskich naukowców dawka magnezu w wysokości 300 mg przez pół roku obniża ciśnienie o 3 jednostki. Oprócz tego można w domu ściskać gumową piłeczkę, pomaga to rozładować napięcie.

Należy pamiętać o trzymaniu stałej wagi. Ludzie otyli mają więcej tłuszczu we krwi i mniej tego dobrego cholesterolu. Dodatkowo większe ciało wymaga więcej krwi do rozprowadzania tlenu oraz substancji pokarmowo w wyniku czego ciśnienie w naszych tętnicach znacznie rośnie. Warto mieć na uwadze, że komórki tłuszczowe wytwarzają związki, które osłabiają naczynia krwionośne. Należy więc pamiętać o wszelkich ćwiczeniach i o spożywaniu brokułów, które są bogate w kwas glutaminowy – obniża on ciśnienie poprzez zwiększenie elastyczności tętnic. Najlepiej jest ćwiczyć mniej więcej 3-4 razy w tygodniu przez około 30 minut. Oprócz ćwiczeń wydolnościowych można dorzucić ćwiczenia siłowe. Aktywność tego typu pozwala naszym naczyniom krwionośnym utrzymywać odpowiednie ciśnienie krwi.

Według badaczy z Harvardu, mężczyźni z wysokim ciśnieniem, którzy wypijają mniej więcej dwa drinki dziennie zmniejszają ryzyko ataku serca o 30% niż abstynenci. Przekraczając ilość dwóch drinków już tak nie jest. Nadmierna ilość alkoholu przy jednym posiedzeniu może podnieść ciśnienie krwi mniej więcej o około 20% w dwa miesiące.

Kiedy lubisz bardzo słone potrawy musisz swoją dietę uzupełnić w potas – odpowiada on za ciśnienie krwi, ponieważ obniża on sól w naszym organizmie. Przez to naczynia krwionośne są mniej wrażliwe na hormony. Większa ilość potasu w diecie znacznie zwiększa elastyczność tętnic. Bogate w potas są przede wszystkim banany.

Nie można zapominać o zdrowych rybich tłuszczach – zapobiega on zlepianiu się płytek krwi, dzięki czemu swobodniej ona się przemieszcza. Ciśnienie prawidłowe skurczowe wynosi 120 mmHg a rozkurczowe 80mmHg w wieku od 20 do 40 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *