Jak zwiększyć naszą koncentrację i polepszyć pamięć?

Umiejętności te są niezbędne w dzisiejszych czasach. Wielu ludzi wybiera się na studia, gdzie chodzi o zapamiętanie wielu informacji i możliwość ich wykorzystania. Pomaga to w efektywnym i szybkim uczeniu. Niektórzy przyswajają informacje bardzo szybko, niektórzy natomiast wolniej. Jest to zależne nie tylko od indywidualnych predyspozycji, ale także od czynników zewnętrznych. W tym artykule przedstawię kilka sposobów, by polepszyć pamięć i przyśpieszyć proces uczenia się.

Kiedy planujemy dłuższą naukę, musimy jeść regularnie małe posiłki i unikajmy tych obfitych. W przeciwnym wypadku stężenie insuliny w naszym organizmie znacznie wzrośnie, przez co będziemy bardziej senni. Ponadto nasze ciało będzie poświęcać więcej energii na trawienie, a co za tym idzie wydajność naszej nauki będzie mniejsza.

Warto zwrócić uwagę na to co spożywamy w trakcie nauki. Najlepiej by były to produkty zawierające witaminy z grupy B (np. orzechy włoskie). Ważne jest, by podczas nauki nie zabrakło nam magnezu. Pokarmy zawierające ten pierwiastek to przede wszystkim gorzka czekolada, pieczywo razowe lub banany. Nie wolno zapominać o wodzie. Należy jej pić również wystarczająco dużo.

Każdy z nas ma swoją porę do nauki. Niektórzy wolą uczyć się po nocach, natomiast inni wolą w dzień. Mózg w różnych porach pracuje wydajnie, więc warto spróbować uczyć się rano, wieczorem, po południu i wybrać najbardziej odpowiednia porę dla nas.

Podczas nauki nic nas nie może rozpraszać, dlatego trzeba należycie posprzątać biurko. Wszelkiego rodzaju czasopisma, gazety, rachunki przesunąć na bok. Gdy korzystamy z komputera do nauki, nie zaleca się korzystania z mediów społecznościowych, gdyż działa to rozpraszająco. Porządek sprzyja wydajnej nauce.

Im częściej robimy przerwy, tym uczymy się szybciej. Warto podczas takiej przerwy otworzyć okno i przewietrzyć pokój. Do funkcjonowania mózgu niezbędny jest tlen! Jeśli jesteś zmęczony zaleca się zrobienie dłuższej przerwy. Warto jest się uczyć w tym samym miejscu i o stałej porze, bowiem nasz mózg przyzwyczaja się wtedy do regularnego uczenia. Gdy uczymy się przy biurku, dajemy mu sygnał do intensywnego wysiłku podczas nauki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *