Domowe sposoby na trądzik

Trądzik jest to choroba skóry z którą zmaga się młodzież i niektórzy dorośli. Trądzikowi zazwyczaj towarzyszą stany zapalne, czyli tzw. pryszcze. Nie jest powiedziane, że trądzik występuje wyłącznie na twarzy, może być też na szyi, plecach, ramionach lub klatce piersiowej. Dlaczego trądzik pojawia się na naszej skórze? Głównymi przyczynami jest przerost gruczołów łojotokowych, nadmierne rogowacenie, łój, bakterie i wirusy, stany zapalne skóry, zaburzenia hormonalne lub genetyczne. Najczęściej jednak przyczyna leży w gruczołach łojotokowych. Zaburzenia hormonalne stymulują gruczoły, przez co łój jest nadmiernie produkowany. Warto zwrócić uwagę, że nieleczony trądzik pozostawia stałe zmiany skórne w postaci blizn oraz przebarwień skóry.

Nie zawsze jest konieczne pójście do dermatologa. Korzystając z drożdży możemy również pozbyć się niechcianego trądziku. Można wykorzystać je na dwa sposoby, w formie maseczki i pitnej. Do drożdży należy dodać niewielką ilość ciepłej wody, wszystko wymieszać i powstałą papkę odstawić na 10 minut, po czym nałożyć na miejsca, w których występuje trądzik. Maseczkę powinno trzymać się około 30 minut, następnie dokładnie umyć twarz ciepłą woda. Powtarzając zabieg przez 4-5 tygodni co dwa dni, możemy spodziewać się poprawy. Roztwór w formie pitnej przygotowuje się poprzez zalanie drożdży przegotowaną wodą i posypanie ich cukrem. Miksturę należy chłodzić przez kilka minut, a następnie wypijać jedną szklankę dziennie. Stosowanie drożdży w formie pitnej należy przerwać po 10 dniach!

Właściwości pomagające wyleczyć trądzik ma również cebula. Posiada ona dużo polifenoli i flawonoidów (są to substancje działające przeciwzapalnie), witaminy C (wspomaga produkcję kolagenu) oraz kwarcetyna (zapobiega tworzeniu się skrzepów krwi). Dzięki przyjmowaniu odpowiednich przeciwutleniaczy, można uchronić skórę przed niechcianymi zmianami. W walce z trądzikiem może pomóc maseczka z tego warzywa lub po prostu sama konsumpcja. Cebula dodatkowo odpowiada za regulowanie poziomu insuliny w organizmie oraz zapobiega tworzeniu się komórek nowotworowych.

Następne zastosowanie ma bratek polny – aby były efekty trzeba go stosować przez dłuższy czas. Jest dostępny w postaci tabletek zawierających wyciąg z tej rośliny. Poprawia on ogólny wygląd skóry trądzikowej. Dodatkowo wpływa on korzystnie na naszą przemianę materii i usuwa toksyny z organizmu.

Oprócz drożdży, cebuli i bratka zastosowanie znajduje aloes. Roślina ta pomaga z wszelkimi zmianami skórnymi (wiele kremów do rąk zawiera aloes). Wykazuje on działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne, odżywcze, oczyszczające, ściągające i nawilżające. Maści zawierające aloes do zwalczania trądziku są zazwyczaj w postaci żeli. Kuracji z preparatami, które zawierają aloes nie trzeba przerywać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *