Shakshuka, czyli jajka sadzone inaczej

Shakshuka – To orientalnie brzmiące słowo w języku arabskim oznacza po prostu mieszankę, w tym wypadku mieszankę różnego pochodzenia smaków, które po połączeniu ze sobą tworzą pyszną potrawę – Shaksuka.

Pierwotnie znana była jako chakchouka i w językach berberyjskich oznaczała potrawkę jarzynową. W dzisiejszych czasach danie to jest dla ludzi mieszkających w Tunezji, Libanie, Algierii, Maroku, Egipcie czy Izraelu jak bigos dla Polaków – tradycyjną potrawą (warzywno-jajeczną). Do Izraela jednak trafiła dopiero w 1950r. za sprawą Żydów migrujących z Tunezji.
Zwykle podawana jest w żeliwnym naczyniu z kawałkiem świeżego pieczywa, które służy do moczenia w pysznym sosie. Pisarka Claudia Roden w swoich tekstach pisze, że tunezyjscy kucharze do tej potrawy w dawnych czasach dodawali ziemniaki, bób czy karczochy. Co do pochodzenia tego dania są różne opinie. Jedni twierdzą, że wywodzi się z Imperium Osmańskiego, inni zaś, że z Jemenu.
Nie można jednak zapomnieć o tym, że główną rolę w tej potrawie odgrywają jajka, a te kojarzą się głównie z porą śniadaniową i to właśnie na śniadanie ten posiłek serwowany jest najczęściej. Z racji tego, że jest sycącym daniem Shakshouka dobrze odnalazła się w porze lunchu czy wieczornego posiłku jak to właśnie dzieje się w Izraelu.
Tradycyjnie Shakshouka składa się z pomidorów, ostrej papryczki chili, czosnku, papryki, soli, oliwy z oliwek i oczywiście jajek. W zależności od regionu i upodobań kulinarnych można doszukać się różnych wariacji na jej temat, np. z kiełbasą pepperoni czy z serem feta.
Przepis jest banalnie prosty, a przygotowanie dania zajmuje od 20-30 minut.

Shakshuka – Składniki:
• 3 świeże pomidory lub pomidory w puszce
• ½ czerwonej papryki
• 3 jajka
• 1 ząbek czosnku
• ½ papryczki chili
• Sól, pieprz
• Oliwa z oliwek
• Ewentualnie mała cebula i kumin/kminek


Shakshuka – Sposób przygotowania:
Cebulę pokroić w drobną kosteczkę, czosnek przecisnąć przez praskę i wrzucić te składniki na oliwę na patelnię. Do tego dodać oczyszczoną z nasion i posiekaną papryczkę chili. Wszystko oprószyć kminkiem i chwilę podsmażyć. Następnie paprykę pokroić w cieniutkie paseczki i dodać do reszty składników. Pomidory należy sparzyć i obrać ze skóry, pokroić w kosteczkę a następnie wlać na patelnię. Smażyć tak długo, aż sos zredukuję się i będzie bardzo gęsty. Wtedy doprawić solą i pieprzem. Następnie należy w sosie drewnianą łyżką zrobić dołki i wbić tam jajka. Lekko oprószyć je solą i czekać aż całe białko się zetnie. Podawać na stół w naczyniu, w którym się smażyło. Warto podać ze świeżym pieczywem, którym maczając nabiera się sos i płynne żółtko. Smacznego !

Nieważne skąd Shakskouka pochodzi, jaka jest jej historia, jedno jest pewne – jest pyszna i warto ją spróbować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *